Orpos regering vill inte att du ska veta det här om öppna universitetet

I sin halvtidsöversyn beslutade Orpos regering om reformer av den öppna högskoleutbildningen. För unga som blivit utan studieplats vid en högskola planeras en studiesedel för öppen högskoleutbildning och dessutom vill regeringen främja möjligheten att avlägga en hel examen vid öppna universitetet. För att bereda ärendet har man tillsatt en styrgrupp där även FSF är representerad.

Att det ska vara möjligt att avlägga examen vid öppna universitetet är ett ofta återkommande förslag, som ändå inte tidigare fått något starkt stöd. Varken utbildningsanordnarna eller andra aktörer på utbildningsfältet har stött detta i någon större utsträckning. Nu uttalas det emellertid starka politiska åsikter för det öppna universitetet. Regeringen söker i den öppna högskoleutbildningen lösningar på den sjunkande utbildningsnivån och utmaningarna med antagningen av studerande.

Tanken på en examen som avläggs vid öppna universitetet grundar sig ofta på missförstånd när det gäller högskoleutbildningens strukturer. Det öppna universitetet är ingalunda en separat organisation, utan antingen en fristående institution vid universitetet eller enbart en beskrivning av det utbildningsutbud som universitetet erbjuder alla. När vi beaktar detta är det svårt att hitta motiveringar till varför Orpos regering ser det öppna universitetet som en universallösning som löser problemen med att söka sig till en högskoleutbildning och utbildningsutbudet.

Det verkar som om allt prat om öppna universitetet och de examina som man kan avlägga där är en skenmanöver. Vid öppna universitetet är det nämligen viktigt att man enligt lagen får ta ut avgifter för de studier som bedrivs där. Däremot föreskriver lagen att utbildning som leder till examen i Finland är avgiftsfri för medborgare i EU- och EES-områden. Regeringen verkar ha en stark vilja att göra avgiftsbelagda examina till en del av systemet i Finland och den öppna högskolan fungerar som en slags rökridå i den offentliga debatten.

I undervisnings- och kulturministeriets meddelande om kompletteringen av budgeten för 2026 försöker man inte längre dölja det politiska målet. “För att höja utbildningsnivån utvidgas utbildningsutbudet genom att man vid sidan av den avgiftsfria examensutbildningen ger möjlighet till avgiftsbelagd examensutbildning med studier inom den öppna högskoleutbildningen som utgångspunkt.” Målet att införa avgiftsbelagd examensutbildning i det finländska systemet har alltså nu också uttalats högt.

Vad är då syftet med pratet om öppna universitetet? Varför berättar regeringen inte mer öppet att den bereder avgiftsbelagda examina? I Finland har vi vant oss vid att se avgiftsfri utbildning som ett grundläggande värde som garanterar ett litet folks konkurrenskraft och framför allt jämlika möjligheter att utbilda sig oberoende av förmögenhet. Öppna universitetet låter åter som en vacker tanke; öppenhet är ju en fin sak. Det öppna universitetets öppenhet begränsas emellertid till individer som kan betala.

Genom sitt projekt strävar Orpos regering efter att i smyg göra den avgiftsbelagda examensutbildningen till en del av det finländska utbildningssystemet. Det är en enorm reform och den får inte godkännas obemärkt. Är vi verkligen beredda att överge den avgiftsfria utbildningen i den form som vi har lärt känna den?

Heidi Rättyä
Utbildningspolitisk sakkunnig (högskolornas finansiering och högskolornas strukturella utveckling)

Latest news

See all news
SYL contact us SYL logo
Har du frågor? Kontakta oss!
Vi är experter på studentliv och står till din tjänst. Vi svarar gärna på alla aktuella frågor som gäller studerande och högre utbildning.