Studenternas hälsovårdsstiftelse (SHVS) meddelade onsdagen den 28 maj 2026 att den inleder omställningsförhandlingar. Meddelandet förmedlar ett dystert budskap om vad som händer när man försöker anpassa högskolestuderandenas växande servicebehov till en finansieringsmodell som inte känner till långsiktig beredskap, frivilligt förändringskapital eller ackumulering av buffert.
Den nuvarande finansieringsmodellen grundar sig på en granskningsperiod på ett kalenderår, där budgeten måste tvingas till ett nollresultat. Om finansieringen inte räcker till för att täcka det växande servicebehovet under finansieringsperioden, är lösningen av situationen osäker med den nuvarande finansieringsmodellen. Detta gör det svårt att bedriva en förutseende ekonomisk verksamhet och kan återspeglas i de grundläggande funktionerna, tillgången till tjänster och efterlevnaden av vårdgarantin.
Om finansieringen däremot skulle förbli outnyttjad, blir räkenskapsperiodens överskott inte en buffert för stiftelsen inför en dålig dag eller för att stärka tjänsterna, utan återbetalas till staten. Inte heller externa donationer eller annan frivillig inkomstanskaffning skulle med den nuvarande finansieringsmodellen stärka SHVS ekonomiska svängrum, eftersom de på motsvarande sätt automatiskt skulle minska den statliga finansieringen under den innevarande finansieringsperioden.
En sådan modell möjliggör inte en flexibel eller förutseende ekonomi i en situation där servicebehovet ökar från år till år och verksamheten ändå borde kunna utvecklas långsiktigt, för att inte tala om efterlevnaden av vårdgarantin.
SHVS lever i en verksamhetsmiljö där efterfrågan på tjänster har ökat stadigt efter coronapandemin. År 2025 hade SHVS sammanlagt över 860 000 klientkontakter och nästan 10 000 fler studerande sökte vård än året innan. Det växande servicebehovet förutsätter att stiftelsen kontinuerligt utvecklar och effektiviserar verksamheten så att studerandenas tillgång till vård och tjänsternas kvalitet kan tryggas inom ramen för den tillgängliga finansieringen.
Finansieringsmodellen i sin nuvarande form gör dock detta orimligt svårt. SHVS skulle ha alla förutsättningar att vara en föregångare inom hälso- och sjukvårdstjänster för studerande och utveckla lösningar som hela den finländska social- och hälsovården kunde dra nytta av. Den nuvarande finansieringsmodellen uppmuntrar dock inte till detta, utan styr stiftelsen till att försöka överleva varje år. De omställningsförhandlingar som inletts är ett konkret bevis på hur svår ekvationen kan bli när en organisation samtidigt förutsätts förnya sig, svara på ett ökat servicebehov och hålla sig inom en strikt årsram.
Problemet är inte att stiftelsen inte skulle kunna fungera effektivt inom sin nuvarande finansiella ram. FSF och SAMOK förstår till fullo att det inte är hållbart eller realistiskt att organisera verksamheten på basis av tilläggsfinansiering. I detta fall är det dock möjligt att lösa problemen även utan tilläggsbelopp.
Det behövs med flexibilitet och långsiktighet i finansieringsmodellen för högskolestuderandenas studerandehälsovård. En möjlig lösning vore att övergå till en tvåårig ekonomisk cykel eller en motsvarande modell där SHVS ekonomi granskas på längre sikt än i nuläget. Detta skulle ge stiftelsen bättre förutsättningar att balansera sin verksamhet, vidta nödvändiga utvecklingsåtgärder och reagera på förändringar i servicebehovet utan ett ständigt kortsiktigt tryck. Samtidigt skulle styrningseffekten av ekonomisk disciplin bibehållas: en längre granskningsperiod skulle innebära bättre förutsättningar för en förutseende och ansvarsfull ekonomisk ledning.
De studerande ska även i fortsättningen ha rätt till tillgängliga, högklassiga och fungerande hälso- och sjukvårdstjänster. SHVS har visat att den kan förnya sig och svara på tidens krav. Det senaste beviset på detta är den nya digitala servicekanalen, YTHSDigi, och de funktionella förändringarna i anslutning till den, genom vilka SHVS söker nya sätt att effektivisera och utveckla sin verksamhet på ett sätt som i bästa fall skulle gynna hela det finländska social- och hälsovårdsfältet.
Studerandena har också bedömt SHVS tjänster exceptionellt positivt. Detta vittnar om att studerandehälsovården utför ett effektivt arbete som är betydelsefullt för de studerande. Detta arbete ska inte bromsas upp med en modell som gör nödvändiga reformer till en ekonomisk risk i stället för att identifiera reformerna som en del av ett ansvarsfullt ordnande av tjänster.
Hälso- och sjukvården för högskolestuderande behöver en modell som inte bara möjliggör en ansvarsfull ekonomi, utan också gör det möjligt att utveckla verksamheten, svara på servicebehoven samt hålla sig till vårdgarantin nu och i framtiden.
Mer information:
Jesse Häyhä
Socialpolitisk sakkunnig, FSF
044 796 1200
jesse.hayha@syl.fi
Jere Tapio
Specialsakkunnig inom välfärdspolitik, SAMOK
040 760 9463
jere.tapio@samok.fi