SYLin puheenjohtaja Anselmi Auramo Linnan juhliin kaulassaan pala opiskelijakulttuuria

Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) puheenjohtaja Anselmi Auramo osallistuu tasavallan presidentti Alexander Stubbin ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle Presidentinlinnassa lauantaina 6.12.2025. Vastaanotolla juhlistetaan koulutusta ja sivistystä suomalaisen yhteiskunnan rakentajana.

”On suuri ilo ja kunnia saada kutsu Linnan juhliin edustamaan nimenomaan opiskelijoita, kun juhlien teemaksi on nostettu koulutus ja sivistys. Opiskelijat ovat näiden molempien perusta”, Auramo iloitsee.

Auramo haluaa asullaan muistuttaa siitä, että opiskelijuudessa on kyse muustakin kuin vain luennoista ja tenteistä. Hänen rusettinsa on valmistettu kierrätetyistä opiskelijahaalereista. Opiskelijakulttuurin ja yhteisöllisyyden merkitys on keskeinen. Rusetin on valmistanut muotoilija Aino Käki.

”Puhuttaessa koulutuksesta ja opiskelijoista ei saa unohtaa, että kyseessä on kokonainen vaihe elämästä, jossa opiskelijakulttuurin rooli keskeinen”, Auramo tähdentää.

Lisätietoja:

SYLin puheenjohtaja Anselmi Auramo, p. 045 647 1116

Latest news

See all news
Syl contact us SYL LOGO
Kysymyksiä? Ota yhteyttä!
Olemme opiskelijaelämän asiantuntijat palveluksessasi. Vastaamme mielellämme kaikkiin opiskelijoihin ja korkeakoulutukseen liittyviin ajankohtaisiin kysymyksiin.